-
-
-
Przysiersk, 28.08.2020 r.
Zarządzenie nr 1
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysierskuw sprawie sposobu realizacji zadań Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku w czasie epidemii. Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz. U. z 2020 r. poz.910) zarządzam, co następuje:
§ 1.Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku w roku szkolnym 2020/2021 na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. zwanych dalej „wytycznymi”.
§ 2.
Zadania administracyjne szkoły
- Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres: sp_przysiersk[at]o2[dot]pl.
- Kontaktować się telefonicznie pod numery: 52 33 227 23; 609 00 4334 lub bezpośrednio po telefonicznym uzgodnieniu sprawy, czasu i miejsca załatwienia jej w szkole.
- Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z ww. poczty elektronicznej, dziennika elektronicznego ‘Librus’ lub telefonicznie pod numerem (nr powyżej), a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.
- Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonicznie.
§ 3.
Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej
- W szkole mogą przebywać uczniowie, nauczyciele i pracownicy, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych.
- Uczeń u którego w czasie pobytu w szkole występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych jest izolowany w gabinecie pedagoga, do czasu odebrania go przez rodziców/opiekunów.
- Rodzice/opiekunowie, których dzieci cierpią na alergie (astmę oskrzelową) i objawy tych dolegliwości przypominają objawy przeziębienia (katar, kaszel) składają w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, poprzez dziennik elektroniczny, oświadczenie że dziecko jest uczulone (ma astmę).
- Wychowawcy klas sporządzają wykaz danych kontaktowych rodziców/opiekunów zapewniających szybką komunikację w przypadku zachorowania ucznia lub w przypadku stwierdzenia zakażenia w szkole.
- Na teren szkoły wchodzą wyłącznie uczniowie i pracownicy szkoły i pedagog. (Na teren szkoły- korytarz na parterze -w pierwszym miesiącu roku szkolnego może wejść z uczniem klasy pierwszej jeden rodzic/opiekun).
- Do sekretariatu szkoły mogą wejść osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione.
- Rodzice, pedagog i nauczyciele kontaktują się ze sobą telefonicznie, mailowo i poprzez dziennik elektroniczny.
- Na stronie internetowej szkoły oraz przy wejściu do szkoły dostępne są informacje opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, numery telefonów instytucji, z którymi należy się kontaktować, a także wytyczne sanitarne dotyczące szkoły oraz komunikaty dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie epidemii.
- Budynek szkoły został podzielony na strefy ucznia i dla każdej z nich ustalono odrębny reżim sanitarny. Strefą rodziców, ze względu na możliwości szkoły, jest teren przed szkołą, gdzie przyprowadzają swoje dziecko i odbierają je po zajęciach.
- Jeśli to jest możliwe, rodzice starszych uczniów, mogących samodzielnie wracać do domu, mogą wywołać dziecko przez (posiadany przez ucznia) telefon komórkowy i oczekiwać na nie w samochodzie przed budynkiem szkoły.
- Pracownicy obsługi przydzieleni są do wykonywania zadań na stanowisku pracy w przydzielonej mu strefie.
- Każdorazowo podczas przerw międzylekcyjnych po opuszczeniu izby lekcyjnej przez uczniów dezynfekowane są ławki i krzesła uczniowskie, wietrzone są sale.
- W czasie zajęć szkolnych,/po przerwie/ co godzinę, bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są miejsca najczęściej dotykane przez uczniów, ciągi komunikacyjne, klamki, umywalki, baterie łazienkowe, toalety.
- Przed przerwą na zjedzenie drugiego śniadania, bezpiecznymi środkami dezynfekującymi wycierane są blaty stołów, a uczniowie obowiązkowo myją i dezynfekują ręce.
- W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
- W każdej sali i na korytarzu dolnym / przy wejściu/ znajduje się płyn do dezynfekowania rąk odkażania rąk.
- Po zakończeniu zajęć szkolnych, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują pracownicy obsługi zgodnie z przydziałem zadań.
- W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami mogą być prowadzone w formie zdalnej.
- Na terenie szkoły zebrania z udziałem osób niebędących pracownikami szkoły mogą być organizowane wyłącznie w poniedziałki po zakończeniu zajęć szkolnych.
§ 4.
Strefa rodzica – dziedziniec szkoły
- Rodzice i osoby postronne wchodzą na teren przyszkolny w maseczce zakrywającej usta i nos lub w przyłbicy, które zakładają przed furtką lub bramą wejściową.
- Osoby postronne, których wejście do szkoły zostało uzgodnione telefonicznie są przeprowadzane do wyznaczonego miejsca spotkania przez pracownika obsługi, który zapisuje w księdze wejść/wyjść imię i nazwisko tej osoby, godzinę wejścia i wyjścia oraz numer kontaktowy i adres e-mail (dane dla SANEPIDU w przypadku stwierdzenia na terenie szkoły zarażenia wirusem COVID 19).
- Osoby wchodzące na teren szkoły (również rodzice uczniów klasy pierwszej, wchodzący do szkoły (dolny korytarz od strony boiska szkolnego) zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, oraz zachowania 1,5 m dystansu w stosunku do osób przebywających w tym otoczeniu.
- Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
- Osoby przebywające na dziedzińcu szkolnym i wywołujące poprzez telefon dziecko ze świetlicy zobowiązane są do zakrywania ust i nosa i zachowania 1,5 m dystansu.
- Wyznaczony pracownik obsługi nadzoruje przestrzeganie zasad określonych w ust. 2-
§ 5.
Strefa ucznia – teren szkoły i boiska szkolnego
- W pomieszczeniach należących do strefy ucznia poza uczniami mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
- Uczniowie i nauczyciele w strefie ucznia nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa./ W przypadku, gdyby nie był zachowywany dystans społecznościowy( 1,5 m odległości) na korytarzach i na dziedzińcu szkoły, uczniowie klas IV-VIII będą zobowiązani zakrywać usta i nos za pomocą maseczki/.
Przed wejściem do sali lekcyjnej uczniowie zobowiązani są do dokładnego umycia rąk i dezynfekcji rąk płynem odkażającym.
/Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust./
- Oddziały szkolne mają na stałe przydzieloną, sale lekcyjne i część korytarza szkolnego, które są oznaczone informacją, dla kogo są przeznaczone w jakich godzinach.
- Uczniowie w czasie zajęć szkolnych przebywają w wyznaczonych dla danego oddziału pomieszczeniach./ Ogranicza się zmianę izb lekcyjnych do pracowni przedmiotowychi i zajęć wychowania fizycznego/.
- Wyposażenie sal zajęć szkolnych dostosowane jest do wytycznych, a uczniowie mają przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
- Uczniowie w czasie przerw międzylekcyjnych przebywają w wyznaczonych salach lub na boisku szkolnym (zgodnie z regulaminem korzystania z boiska).
- Wychowawcy klas w uzgodnieniu z rodzicami ustalają dla każdego oddziału szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania, zasad przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
- Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w miarę możliwości na powietrzu.
- Nauczyciele ustalają z uczniami szczegółowe zasady profilaktyki zakażeń odpowiednie do rodzaju prowadzonych zajęć.
- Dyrektor opracowuje dla każdego oddziału oddzielnie plan zajęć szkolnych
z wyznaczeniem sal lekcyjnych, korytarzy i terenu przyszkolnego, na których uczniowie spędzają przerwy, miejsca i czasu przeznaczonego na zjedzenie drugiego śniadania oraz wyznaczonych terminów dla oddziału na korzystanie z biblioteki szkolnej i stołówki. - Pracownicy obsługi wyznaczeni do stanowisk pracy w strefie ucznia, zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania uczniów wg wytycznych dla szkół w części dotyczącej „higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń”, wyznaczonych zakresów zadań, w tym w szczególności wietrzenia izb lekcyjnych, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez uczniów bezpiecznymi środkami odkażającymi i dezynfekowania sanitariatów.
§ 6.
Agendy szkolne i zajęcia pozalekcyjne
- Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej w dniach i godzinach wyznaczonych dla danego oddziału.
- W bibliotece jednocześnie może przebywać nie więcej niż 2 uczniów.
- Wypożyczone książki, materiały edukacyjne i czasopisma przechodzą kwarantannę przed kolejnym wypożyczeniem.
- Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania z biblioteki, określa „Regulamin biblioteki szkolnej” dostępny na stronie internetowej szkoły, w bibliotece i u wychowawcy klasy.
- Zajęcia świetlicy szkolnej odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
- Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania ze świetlicy szkolnej określa „Regulamin świetlicy szkolnej” dostępny na stronie internetowej szkoły, w świetlicy i u wychowawcy klasy.
- Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów realizowane są w grupach uczniów przebywających w tym samym czasie w szkole z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
- Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno- pedagogicznej, rewalidacyjne i inne zajęcia pozalekcyjne realizowane są z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
§ 7.
Strefa żywienia i stołówka
- Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia.
- Pracownicy strefy żywienia nie mogą przebywać w strefie ucznia i strefie rodzica.
- Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży oraz dodatkowo procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, a także podwyższone standardy obróbki produktów żywnościowych, dezynfekcji opakowań produktów i higieny stanowisk pracy.
- Stołówka należy do strefy żywienia a miejsca spożywania posiłków wyznaczone sąz zachowaniem dystansu społecznego 1,5m.
- W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków i nauczyciele wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.
- Przed wejściem do stołówki uczniowie myją ręce.
- W stołówce dostępne są płyny dezynfekujące ręce i instrukcje dezynfekowania rąk.
- Wyznaczony pracownik, wyciera stoły i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.
§ 8.
Postanowienia końcowe
- Pracownik, u którego występują widoczne objawy infekcji dróg oddechowych nie jest dopuszczony do pracy.
- W przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19 u pracownika szkoły obowiązuje procedura działania zgodnie z wytycznymi.
- W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
-
-
Informacje
wytworzono: | data: - 16.09.2020 | przez: Małgorzata Pieróg | |
wprowadzono: | data: 18:12, 16.09.2020 | przez: Małgorzata Pieróg | |
udostępniono: | data: 18:12, 16.09.2020 | przez: Małgorzata Pieróg | |
zmodyfikowano: | data: 18:12, 16.09.2020 | przez: Małgorzata Pieróg | |
osoba odpowiedzialna: | Pani Dyrektor Stanisława Kuffel | ||
podmiot udostępniający: | SP Przyssiersk |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 18:12, 16.09.2020 | przez: Małgorzata Pieróg | Zarządzenie nr 1 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku w sprawie sposobu realizacji zadań Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku w czasie epidemii. |