Szkoły kreatywnych umysłów

bip_fotka.php

Innowacje Pedagogiczne w Szkole Podstawowej w Bukowcu w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Szkoły kreatywnych umysłów’’

Szkoła Podstawowa w Bukowcu w roku szkolnym 2013-2014 przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych w ramach projektu ,,Szkoły kreatywnych umysłów, którego beneficjentem jest Grupa Edukacyjna S.A.z Kielc – jedno z wiodących na polskim rynku wydawnictw edukacyjnych.

Przesłanki, którymi kierowała się szkoła przystępując do konkursu to:
1. W ramach współpracy szkoły z Przedszkolem w Bukowcu dokonano diagnozy wstępnej dzieci, które w roku szkolnym 2013-2014 oraz 2014-2015 rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Okazało się, że pierwszy z wymienionych roczników pierwszoklasistów będzie bardzo liczny, 27 uczniów rozpocznie naukę w szkole. Wśród nich były dzieci wymagające pomocy i wsparcia. Kolejny wymieniony rocznik to pierwsza grupa sześciolatków rozpoczynających naukę w szkole.

2. Oferta projektu ,,Szkoły kreatywnych umysłów” zapewniała zorganizowanie dodatkowych zajęć w wymiarze 4 godzin tygodniowo (120 w roku). Zajęcia odbywać miały się z podziałem na rozwijające zdolności uczniów i wspierające z zakresu przezwyciężania trudności w uczeniu się.

3. Trzecim motywem przystąpienia do projektu było pozyskanie dodatkowego wyposażenia sali lekcyjnej dla edukacji wczesnoszkolnej (przyszłe sześciolatki) w sprzęt informacyjno-techniczny tj. laptop, projektor multimedialny oraz optyczna i mobilna tablica multimedialna WIT oraz wyposażenie pracowni sanlukańskiej, nawiązującej do włoskiej ACCADEMI di SAN LUCA. Łączny koszt pomocy dydaktycznych przekazanych placówce wynosił 20 tysięcy złotych.

W wyniku rekrutacji nasza szkoła znalazła się w grupie 48 szkól podstawowych z terenu całej Polski, które zaproszono do elitarnego SALONU KREATYWNYCH SZKÓŁ. Należy dodać, że szkoła w Bukowcu jest jedyną szkołą podstawową w województwie kujawsko-pomorskim z grupy do 150 uczniów, która wygrała konkurs. Wskazani przez dyrektora nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Elżbieta Morgaś i Ewa Wojtas od roku szkolnego 2013-2014 do chwili obecnej jako pierwsi w Polsce tworzą SALON KREATYWNYCH NAUCZYCIELI. Wyznaczeni nauczyciele uczestniczyli w ogólnopolskich szkoleniach w Warszawie i Kielcach.

Dyrektor szkoły zgłosił do Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w ramach innowacji pedagogicznych trzy innowacyjne programy dla edukacji wczesnoszkolnej (na cały etap):
– ,,Szkoły kreatywnych umysłów”. Program edukacji wczesnoszkolnej.
– ,,Szkoły kreatywnych umysłów”. Program zajęć pozalekcyjnych edukacji
wczesnoszkolnej rozwijającej uzdolnienia uczniów.
– ,,Szkoły kreatywnych umysłów”. Program zajęć pozalekcyjnych edukacji wczesnoszkolnej z zakresu przezwyciężania trudności w uczeniu się uczniów.

Innowacyjność programu polega na projektowaniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem TIK oraz na jego interdyscyplinarności, rozumianej jako spójne ujęcie w szczególności treści z edukacji matematycznej, przyrodniczej, technicznej komputerowej i elementów przedsiębiorczości. Programy są zgodne z podstawą programową, a ich nowatorstwo polega na implikowaniu praktycznych założeń teorii wielorakich inteligencji H. Gardnera i TRIZ – Pedagogiki (umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania problemów, rozwoju kompetencji mat.-przyrodniczych i technicznych)

W naszej szkole w projekcie uczestniczą dwa oddziały – klasa II (drugi rok realizacji) i klasa Ia (pierwszy rok realizacji).
Program nauczania wdrażany jest na zajęciach obowiązkowych. Zajęcia pozalekcyjne zwiększające szanse edukacyjne uczniów zdolnych oraz uczniów mających trudności w nauce realizowane są na podstawie autorskich scenariuszy nauczycieli opracowywanych w oparciu o wypracowane w projekcie dwa programy. Nauczyciele prowadzący zajęcia systematycznie umieszczają na platformie edukacyjnej SKU autorskie scenariusze zajęć jako tak zwane dobre praktyki. Publikują również artykuły, zdjęcia, z realizowanych zadań w ramach projektów. Drogą elektroniczną konsultują się z edukatorami i twórcami projektu ( Teresa Janicka-Panek, Alina Pieniążek, Renata Zaborek,).

Wymogiem przystąpienia do projektu było wdrożenie dziennika elektronicznego. Szkoła, rodzice i uczniowie uczestniczący w projekcie przez dwa lata szkolne mają zagwarantowany nieodpłatny dostęp do dziennika elektronicznego, co umożliwia śledzenie postępów w nauce i szybszą komunikację z nauczycielem.

Uczniowie w ramach projektu przystąpili do konkursów:
,,Zaplanuj wyjazd edukacyjny”
,,Kiermasz świąteczny”

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez akceptacji i współpracy rodziców. Każdy z rodziców musiał wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w zajęciach. Rodzice uczestniczyli w zebraniach szkoleniowych prowadzonych przez nauczycieli uczestniczących w projekcie. podczas spotkań z rodzicami uświadamiano, że zajęcia organizowane w szkole w ramach SKU zapewniają lepszy start w edukacji ich dziecka poprzez indywidualizację nauczania opartą na teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera, TRIZ-Pedagogiki i problemu-based-learning. Rodzice współpracowali przy realizacji projektów oraz podczas przystąpienia klas do konkursów dla małych przedsiębiorców.

Efekty wdrażania projektu:
1.Dzięki przystąpieniu szkoły do projektu nasza placówka wzbogaciła się o nowoczesne wyposażenie klasopracowni edukacji wczesnoszkolnej. Z zasobów multimedialnych oraz pomocy dydaktycznych korzystają nie tylko uczestnicy projektu, ale uczniowie pozostałych klas.
2.Przeprowadzone w ramach projektu diagnozy wstępne i końcowe uczniów wykazały przyrost wiedzy uczniów wymagających wsparcia, rozwinęły kreatywność uczniów zdolnych w obszarze diagnozowanych inteligencji.
3.Nauczanie metodą projektu rozwinęło u uczniów takie umiejętności jak: kreatywność, planowanie, przedsiębiorczość , pracę w grupach i zespołach oraz korzystanie z technologii informacyjnej.

4.Nauczyciele uczestniczący w projekcie mają możliwość rozwoju zawodowego poprzez samodzielne tworzenie scenariuszy zajęć z uwzględnieniem indywidualnych zdolności uczniów między innymi przez pracę z uczniami zdolnymi i wymagającymi wsparcia. Wymieniają doświadczenia poprzez umieszczanie scenariuszy, projektów, publikacji na platformie SKU. Uczestniczą w szkoleniach wraz z nauczycielami z całego kraju co ułatwia im na szersze spojrzenie na zagadnienia nurtów nowatorskich w oświacie.

5.Rodzice dostrzegają walory tego programu. Potwierdzają to wypowiedzi na stronach internetowych SKU:
– Dziecko ma szansę już od pierwszej klasy poznawać i rozwijać swoje zainteresowania, a w przeszłości zostać wyjątkową osobą.”
-Ogromna ilość materiałów i pomocy naukowych, jakie dzieci mają do swojej dyspozycji w szkole sprawia, że same pragną poznawać świat nauki i techniki, zgłębiać wiedzę i tworzyć własne, fantastyczne projekty.
-Dzięki projektowi „Szkoły kreatywnych umysłów” nasze dzieci od najmłodszych lat mają możliwość zaznajomienia się z nowoczesną technologią, o jakiej my w dawnych czasach mogliśmy tylko pomarzyć. Jestem przekonana, że udział w tym projekcie pozwoli rozwinąć im skrzydła i wznieść się na najwyższy poziom kreatywnego myślenia.”

– Cieszę się, że moje dziecko ma możliwość już od najmłodszych, a co za tym idzie najważniejszych w toku jego rozwoju lat, uczestniczenia w projekcie kreującym jego inteligencję, poprzez bogaty wachlarz metod aktywizujących, odpowiedni dobór otrzymanych środków dydaktycznych oraz sprzęt IT. Dzieci czynnie wykorzystywały pomoce uzyskane w ramach projektu. Z niecierpliwością oczekiwały na zajęcia, które nazwały „rozumkami”, na których to konstruowały radio, samochody z napędem, latające śmigła, syreny alarmowe, wentylatory. Nauczyły się jak wytwarzać energię, poznały funkcjonowanie narzędzi optycznych, odkrywały tajemnice świata przyrody oraz ludzkiego ciała. Wydawać by się mogło, że to zbyt wiele, dla takiego małego „pierwszaka”, a jednak to nie wszystko… Nasze dzieci rozwinęły zdolności z dziedziny przedsiębiorczości, organizując na terenie szkoły kiermasze świąteczne. Same przygotowywały ozdoby na kiermasz, wspólnie z rodzicami piekły ciasta, a wszystko po to, by samodzielnie zarobić pieniądze. Podsumowując, uważam projekt SKU za bardzo udany – rozwija, uczy, kreuje, a co najważniejsze – przynosi ogromną radość dzieciom!”

bip_fotka.php

Informacje

Rejestr zmian